Práce v zahraničí láká nejen náctileté. Zas tak jednoduše vycestovat však nelze. Krom překladů diplomů, kurzů či lékařských zpráv, potřebujete vyřídit dalších tisíc nezbytných věcí. Zdravotní pojišťovna patří mezi ty prioritní…

Pokyny

  1. Zdravotní pojišťovně je třeba nahlásit svůj odjezd, potvrdit pracovní smlouvou zaměstnání v zahraničí, a zároveň se z této pojišťovny odhlásit.
  2. Další nezbytností je pověřit někoho z rodiny přebíráním pošty. Tato osoba si však musí zřídit na České poště zákaznickou kartu a průkaz příjemce. Zmocnění zásilky lze dnes chválit i online.
  3. Pokud se účastníte také voleb a jste v zahraničí na dobu několika let, pak si nechte vystavit voličský průkaz, případně se nechte napsat ne speciální seznam voličů. Na internetových stránkách MZV je formulář s touto žádostí.
  4. U6íváte-li medikamenty, které se na letišti těžce obhájí, pak buďte dopředu připraveni v podobě překladů lékařských zpráv, a to jak do jazyka země, kam cestujete, tak do latinského jazyka.
  5. Pokud jedete do ciziny autem, pak se důkladně informujte o stávající situaci na silnici, ale také o místních dopravních pravidlech a značkách. Nezanedbejte to, protože místní předpisy se mohou od těch českých výrazně lišit. Zjistěte si, zda potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, dálniční známky a jaká je povinná výbava v zahraničí.
  6. Co se týče platební karty, pak budete potřebovat embosovanou platební kartu, kterou si lze zřídit na pobočce své banky. I přesto si však s sebou nezapomeňte pro všechny případy hotovost. Zjistěte si rovněž, zda se vám nevyplatí zřízení bankovního účtu u banky cizí země, kde hodláte žít.