Dejte si ruku na srdce a zodpovězte si otázku – čtete recenze na internetu předtím, než si koupíte nějakou elektroniku? Nebo jiné podobné zboží? Čtete si hodnocení firem předtím, než zamíříte na pracovní pohovor? Podle průzkumů na recenze na internetu dává stále více a více lidí. Přesto není nikdy jisté, jestli jsou reference lží nebo pravdou. V každém případě nám mohou reference pomoct alespoň představit si, s jakou firmou chceme spolupracovat nebo co od daného zboží máme očekávat.

Češi dávají hodnocení velkou váhu, ukazuje průzkum

Nedávný průzkum ukázal, že Češi dávají hodnocení opravdu velkou váhu. Dalo by se tedy říct, že hodnocení firem nebo uživatelské recenze hrají v dnešním světě hlavní roli a rozhodují o tom, jestli člověk půjde nebo nepůjde na pohovor, případně jestli si pořídí nebo nepořídí dané zboží, které má delší dobu vyhlédnuté.

Podle zmiňovaného průzkumu je hodnocení pro čtvrtinu Čechů tím hlavním rozhodujícím kritériem při nakupování na internetu. Pokud má e-shop špatnou reputaci, raději si dané zboží najdou v jiném obchodě, i když s tím původním byli dříve spokojení.

Firmy by si měly na hodnocení zakládat

Uživatelské recenze, firemní zkušenosti, hodnocení firem – to vše jsou věci, na kterých by si měli firmy zakládat. To ostatně potvrzuje i zmiňovaný průzkum, který jasně ukázal, že čím vyšší hodnocení firma má, tím vyšší je zde pravděpodobnost toho, že zákazník u nich opravdu nakoupí. Čím více pozitivních referencí, tím vyšší šance na zaujmutí potencionálního klienta. To je rovnice, která v současné době platí.

Rovnici ostatně zkoumali i v praxi. Konkrétně se zaměřili na hotelový průmysl a zjistili, že právě pozitivní hodnocení přímo ovlivňuje obsazenost hotelových pokojů. Dobře hodnocené hotely neměly o zákazníky nouze, ty s menším počtem hvězdiček se musely opravdu otáčet, aby své kapacity alespoň z části naplnily.