Věděli jsme všichni, že má přijít. I přesto jsme zjevně nepočítali se škodami, které se vyšplhaly do výše několika desítek miliónů. Také českým lesům tato vichřice poničila milión kubíků dřeva. Především jsme však utrpěli ztráty na lidských životech…

Pojišťovny mají po víkendu co dělat. Bylo nahlášeno tisíce škod, které dohromady dávají částku několika desítek miliónů. Poškozené jsou středy, auta, ale rovněž jsou vytopené sklepy. I přesto pojišťovny věří, že nejde o konečný výčet.

Po čtrnácté hodině bylo nahlášeno 3700 škoda za téměř sto miliónů korun. Jejich počet však ještě poroste, jak se nechala slyšet Česká pojišťovna. Kooperativa hovoří o 2340 případech v celkové hodnotě škody devadesáti miliónů korun. Nejvíce zasažené byly rodiny ze Středočeského kraje, dále Ústeckého a Jihomoravského.

Likvidátoři se kromě rodinných domků setkávají také se škodami, které souvisí s dětskými atrakcemi, trampolínami, houpačkami a podobně. Nejvíce však vichr bral střechy či zahradní domky, altány a lámal stromy, které často dopadaly na auta.

Státním Lesům ČR vzala vichřice milión kubíků dřeva. Při orkánu Kyrill z roku 2007 přišly o menší počet dřeva, který je však vyšel v újmě na jednu miliardu korun. Kolik to asi bude dnes?

Nynější bouře Herwart je ničivější než byl právě Kyrill před deseti lety. Nejsilnější poryvy větru hlásily Krkonoše, kde vítr foukal rychlostí 182 kilometrů za hodinu. Na Sněžce to bylo 180 kilometrů v hodině.