Neuvěřitelné. Dříve se čekalo na byt na pořadník, dnes se licituje za nehorázné peníze a takové byty stejně přebije “tlačenka” městských úřadů, což nutí rodiny ke koupi bytů. Zapomeňte na možnost, koupit si dnes něco za “hotové”. Bez bank a tudíž půjček by dnešní domácnosti neměly ani troubu na pečení. Jak žalostné…

Vrcholem je letošní opětovný nárůst cen za nemovitosti, ale také podražení hypoték. Co na tom, že nyní, v listopadu 2017 tyto ceny stagnují, když i tak vás malý byteček vyjde na několik miliónů? Nějaká úroveň dosažitelnosti na vlastní bydlení byznys zkrátka nezajímá, není divu, že se mnoho mladých uchyluje na “doživotí” k rodičům. Tudíž se vrací trend “vícegeneračního” bydlení. Je to zajímavé, pokud to porovnáme například se Švédskem – zemí blahobytu a krásných platů, kde i přesto byty stojí tolik, že mladí dopadají stejně jako právě u nás, v České republice, kde nemáme ani polovinu z jejich měsíčního platu.

Hypotéka

Nutnost pořízení si hypotéky je další koulí na noze. Nejen, že byty jsou drahé samy o sobě, ale aby vám na ně někdo půjčil, připravte se, že původní cenu bytu pak přeplatí o čtyřicet až šedesát procent. Zlodějna.

Nejlevnější byty dnes… jsou za 2,57 miliónů korun

Ano. Podle průzkumu nejlevnější byty dnes, si pořídíte za skoro tři milióny. Samozřejmě mohli bychom oponovat i bytečky do milionu, to jsou však byty v neatraktivních lokalitách, krajích s vysokou nezaměstnaností, absencí nejen práce, ale i kultury, přírody, čerstvého vzduchu. Z těchto krajů lidé utíkají.

Za minulý měsíc byty podražily o dvacet tisíc korun, teď cena stagnuje…

… vtipná informace, která nás nátlakem nutí honem si nějaký ten nechutně předražený byt koupit, než jej v příštím měsíci zdraží o dalších dvacet tisíc. Pokud jste si stěžovali v předchozích letech na nedostatek bydlení, tak teď jej máte habaděj, protože kdo má tři milióny na byt? A který ze studentů si dovolí dvaceti tisícový nájem? Byty zejí prázdnotou…

Drahá Praha

Nejdražší byty jsou samozřejmě v Praze – ve městě kultury, veškerého dění. Hned za ní je kraj Jihomoravský a naopak nejlevnější byty jsou v Ústeckém kraji. Byt ve většině krajů vyjde až na šestinásobek ročních příjmů.