Licence pro pilotování soukromých jednomotorových letadel (kvalifikace PPL(A)) láká stále více Čechů. Létání považujeme za skvělou volnočasovou aktivitu a leckdy také za praktický způsob přepravy v rámci země či zahraničí. Pokud jste se do řad pilotů dostali i vy a létáte s vypůjčeným strojem, jistě jste si již sjednali pojištění odpovědnosti. Anebo ne? V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste význam tohoto produktu neměli podceňovat.

Pojistit lze téměř vše a bylo otázkou času, kdy pojišťovny zareagují na potřeby specifické skupiny – pilotů, kteří nemají vlastní letadlo a létají s vypůjčeným strojem. K čemu pojištění pro pilota slouží?

 

Navzdory vysoké úrovně bezpečnosti letecké přepravy poměrně často dochází k poruchám, které má na svědomí nezkušený pilot. Může se jednat o opravu podvozku, přístrojů v kokpitu či jiné servisní úkony. A protože i méně náročné opravy nejsou vůbec levné, není od věci finanční podpora ze strany pojišťovny. Právě k tomuto účelu slouží pojištění odpovědnosti pilota – k úhradě škody způsobené na vypůjčeném letadle (pozor – nikoliv škody způsobené letadlem).

Pojišťoven nabízejících tento typ pojištění není mnoho. K nejlépe hodnoceným produktům patří online pojištění pilotů od ERGO pojišťovny. Je určeno rekreačním i profesionálním pilotům a instruktorům (zahrnuje také pojištění žáka). Rozsah pojistného krytí se pohybuje od 50 do 500 tis. Kč s jednotnou spoluúčastí ve výši 10 %. S ohledem na ceny leteckých servisů je přitom cena pojištění zanedbatelná.

Podmínkou je registrace letadla v některé ze zemí Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Pojištění využijete celosvětově, a pokud si ho sjednáte on-line a zaplatíte kartou, začne platit okamžitě. Další informace k pojištění má ERGO pojišťovna na svém webu.