Stát začíná rozdělovat dotace na nové kotle. Získat můžete i přes sto tisíc.

Během října vyhlásí všechny kraje další vlnu dotací na kotle, o kterou mohou zažádat majitelé rodinných domů či domů s maximálně třemi byty. Maximální výše příspěvku je 127 500 Kč a oproti minulosti už se nevztahuje na nákup nového kotle určeného čistě na pálení uhlí.

Máte dům a potřebujete nový kotel? Do konce října musí všechny kraje oznámit datum výzvy pro příjem nových žádostí o dotace na nové, ekologičtější kotle. Ve druhém kole je na zpětné proplacení nákladů na topná zařízení vyhrazeno celkem 3, 4 miliardy korun, přičemž nejvíc peněz má s 900 miliony k dispozici Moravskozslezský kraj a hned za ním s 502 miliony následuje kraj Středočeský.

Podle Ministerstva životního prostředí by měly peníze v této druhé vlně dotací stačit na výměnu 35 000 kotlů, ale pouze neuhelných. Letos bychom se také měli vyhnout několikahodinovým frontám, které si museli vystát zájemci v roce 2015, kdy byla spuštěna první vlna dotací. Ve všech krajích kromě Vysočiny bude možné podat žádost elektronicky a poté všechny dokumenty dodat zpětně.

Čeho se vyvarovat?

Na výměnu kotle můžete získat příspěvek až 127 500 Kč, přičemž plnou dotaci můžete získat pouze u kotle na biomasu. Podpora může pokrýt až 80 % z ceny kotle a nevztahuje se na rekreační chaty a chalupy.

A jak to probíhá? Nejdříve si zařídíte výměnu kotle, až poté můžete o proplacení peněz požádat, přičemž počet neschávelných žádostí je podle zástupců krajů minimální a pohybuje se mezi jedním a třemi procenty.

Nejčastější chybou, které byste se měli vyvarovat, je neprůkazná fotodokumentace původního kotle, jakožto žadatel totiž musíte doložit existenci původního kotle v ještě plně zapojeném stavu.