Osvědčené značky Multicar a Scrubmaster

Obě tyto značky jsou známé především téměř shodným účelem, ke kterému se používají. Jde o úklidovou techniku, i když každá z nich je trochu jiná. Malá lehká vozidla známá v tuzemsku pod označením multikáry jsou velkými pomocníky zejména v komunální oblasti. Ve městech a obcích slouží k mnoha účelům ve venkovním prostředí, ale uplatňují se i v průmyslu, stavebnictví, zahradnictví a v dalších odvětvích. Naopak scrubmastery jsou jedinečnými úklidovými a čistícími stroji ve vnitřních prostorách.

Universálnost multikár

Největší předností multikár je mnohostrannost jejich užití. Tato malá lehká vozidla mají robustní konstrukci a díky nejrůznějším nástavbám zastanou mnoho nejrůznějších prací, od svozu odpadů, přes kropení ulic či městské zeleně až po odhrnování sněhu z městských komunikací v zimě. Svůj původ mají v Německu, kde je vyrábí firma Multicar ve Waltershausenu ve středním Německu. Výhradním dovozcem multikár do České republiky je společnost Unikont Group. V současné době produkuje výrobce tři typové řady multikár:

  1. Multicar M27 Compact – tento typ je konstruován pro instalování transportéru a nosičů nejrůznějších nástaveb
  2. Multicar M31 – je typický kompaktní nosič nástaveb a transportérů
  3. Multicar M29 – jedná se o úzkorozchodný nosič nástaveb a transportérů

O všestrannosti využití multikár svědčí skutečnost, že existuje zhruba stovka různých nástaveb.

Co jsou to scrubmastery?

Na rozdíl od multikár, které mají benzínový pohon, jsou scrubmastery poháněny baterií, kterou lze dobíjet z jakékoliv standardní elektrické zásuvky. Tento ekologický zdroj je nutný z důvodu používání scrubmasterů k úklidu a čištění podlah ve velkých halách, v administrativních a komerčních objektech a jiných velkých prostorách. Některé typy ale slouží i k úklidu menších ploch, což platí o Scrubmasteru B12. Tento stroj se díky nízké hmotnosti snadno přepravuje. Má diskový kartáč a vystupující hlavu, takže se s tímto typem scrubmasteru vyčistí i místa blízko okrajů podlah.