V dnešní době je průmyslová výroba jedna z nejvýznamnějších a nejdůležitějších nejenom u nás, ale dokonce po celém světě. Nicméně, manipulace s masivními stroji není vůbec jednoduchý úkol. Jelikož to často není v moci lidské síly, často jsou na jejich pohyb použity stroje. Nejčastějším mechanizačním strojem je samozřejmě bagr nebo jeřáb. Ale věděli jste, že právě jeřábů existuje celá řada a každý se používá na jiný účel?

Slyšeli jste někdy pojem „mostové jeřáby“?

Jak je známo, každý z nás si rád ušetří práci – a proto klidně zapneme mozek na plné obrátky a snažíme se vymyslet, jak si nejlépe práci zefektivnit, aby nás tolik nenamáhala. I právě z tohoto důvodu vznikl první jeřáb – a to ten klasický, věžový, který se používá k manipulaci s materiálem na stavbě.

Jeho novější verzí se staly právě mostové jeřáby, které se vyznačují mnohem větší stabilitou. Břemeno dokáže pojmout maximální zatížení bez sebemenšího náznaku rozkmitání. Další z jeho nesporných výhod je možnost nastavení rychlosti pro pohyb svislý i podélný. Sestává z masivní ocelové konstrukce a jeho břemena jsou zdvihána klasickým kladkostrojem. Ten se používá buď lanový nebo řetězový. Manipulace s mostovým jeřábem je vedena skrze závěsný ovladač nebo radiovými vlnami na dálku. Jeho ovládání není vůbec složité a zaškolení je tudíž krátké, ale efektivní.

Jaké je využití mostových jeřábů?

Možná by se zdálo, že tenhle stroj je naprosto zbytečný, ale nenechte se zmást! Jednou mostový jeřáb použijete a už nikdy nebudete chtít jinak. Ušetří vám totiž tolik práce, že za chvíli nebudete vědět, „do čeho píchnout“. Jeho využití je totiž variabilní – nejčastěji se využívá například ke kompletaci těžkých strojů či jednoduše k přemisťování či manipulaci objemných součástek. Využívá se hlavně ve výrobních halách, loděnicích, továrnách a další.