Jestliže patříte mezi milovníky vína, vydejte se do Chorvatska po letní sezóně. Právě měsíce září a říjen patří mezi období, kdy můžete na vlastní kůži zažít atmosféru, která provází vinobraní. Vydejte se autem do chorvatska a užívejte si všechny rituály, které jsou spojeny se sklizní vinné révy, přípravou sudů i vinných sklípků a zpracováváním úrody. Kam se vydat? Podívejte se na některé tipy.

Za vínem do Dalmácie

Vinná réva se v této oblasti pěstuje od nejstaršího období. Již staří Řekové zde zakládali první vinohrady a jejich tradice se zde zachovala až do dnešních dob. Středodalmatské přímoří rozlišuje tři základní vinařské oblasti – pobřeží, ostrovy a vnitrozemí. Každá z nich je charakteristická něčím jiným a také každá produkuje jiné druhy vína. Vydejte se tedy do některé z nich, využijte možnost ubytování chorvatsko, které nabízí portál ubytovanivchorvatsku.cz, a prozkoumejte místní tradice a zvyky spojující se s pěstováním vinné révy a výrobou lahodného moku.

  • Pobřeží Dalmácie

Vinohrady se zde objevují téměř na každém kroku. Jsou střídány pouze městy a vesnicemi občas se mezi nimi objeví borovicové lesy.

  • Chorvatské ostrovy

Každý ostrov, na kterém se vinná réva pěstuje, má svá specifika. Každý také produkuje víno trochu jiné chuti. Všechny druhy se však vyznačují vysokou kvalitou.

Mezi známé vinařské oblasti patří ostrovy Hvar, Brač, Vis, Biševo, Korčula, Lastovo nebo poloostrov Pelješac.

Ostrov Hvar má mimořádně příznivé podnebí. Mezi nejznámější oblasti patří vinice kolem Starého Gradu a Jelsy. Na Brači se jedná o letovisko Bol. Za vinařský ráj je považován ostrov Biševo.

  • Vnitrozemí

Z vnitrozemských vinařských oblastí je proslulé Dalmatské Záhoří, které od moře oddělují pohoří Biokovo a Mosor. Na krasových svazích pohoří Biokova se na některých místech vinná réva dokonce pne po skalách a skalních terasách.

To je jen malý výčet vinařských oblastí, kterých je v Chorvatsku velké množství. Pokud i vy chcete nějakou z nich blíže poznat, naplánujte si do těchto oblastí svoji příští dovolenou.