V případě přemnožení Candidy dochází u žen ke gynekologickým potížím

Candida je vědecký název pro kvasinky. Jedná se o houbu, která žije téměř všude, dokonce i uvnitř vašeho těla. Imunitní systém obecně udržuje houby pod kontrolou. Pokud jste ovšem nemocní nebo užíváte antibiotika, mohou se množit a způsobit infekci.

Příčin, proč k tomu dochází, je více

Infekce Candida je plísňová infekce neboli mykóza, způsobená kvasinkami. Candidy je přibližně 20 druhů a za normálních okolností se vyskytuje v ústech, pochvě a na sliznici gastrointestinálního traktu. Jsou však v malém počtu a nezpůsobují žádné potíže.

Nejběžnějším viníkem je druh Candida albicans – ta vyvolává řadu problémů, když dojde k narušení rovnováhy. Projevy pak souvisí s pochvou a to v podobě vaginálního výtoku, pálení a svědění.

Dysbalance je zapříčiněna změnou kyselosti pochvy a z 80 – 90 % za to může candida albicans.

Mezi další prokazatelné příčiny patří těhotenství, menstruace, antikoncepční pilulky, cukrovka, užívání steroidů nebo antibiotik. Také po menopauze je zvýšené riziko kandidových infekcí.

Jedinci se slabou imunitou jsou rovněž náchylní k vaginální kvasinkové infekci.

Kvasinková infekce je také zřídka přenášena z člověka na člověka nechráněným pohlavním stykem.

Jak jednotlivá rizika zasahují do rovnováhy?

Při užívání antibiotik je pochva kolonizována přátelskými bakteriemi nazývanými komenzální organismy. Tím, že se v podstatě změní normální prostředí umožňující bujný růst kvasinek, dojde k těmto nepříjemnostem.

Dalšími léčivy, které jsou spouštěči, jsou tedy steroidy. Potlačují imunitu a umožňují růst kandidy.

Při cukrovce je zase v krvi logicky příliš mnoho cukru a oslabená imunita ničemu zrovna neprospěje. Když je imunita nižší, nemůže člověk bojovat proti kandidóze.

Nicméně nic není ztraceno a na všechny výše uvedené problémy je řešení. Zkuste léčivé prostředky od GYNELLA®.