Koupit dům s pomocí spolehlivého realitního makléře, zasadit strom, zplodit syna – krásná to vize, která se však opět stává víceméně těžce realizovatelnou. A důvod je prostý – Česká národní banka začíná po dlouhých měsících opět zpřísňovat. Začalo to zvyšováním úroků, které nyní dosahují až tří procent, zatímco ještě před několika týdny se hodnota úrokových sazeb pohybovala pod dvěma procenty, nyní se přitlačuje i v jiných aspektech půjček na bydlení. Začíná se znovu po letech zpřísňovat, tedy vypadá to, že se k tomuto kroku znovu schyluje.
Jaké konkrétní změny se projednávají?
Sice se nemá nikdy házet flinta do žita, ale v tomto případě se ví, k čemu se konkrétně schyluje. Projednává se hned několik bodů, ve hře jsou přesně ty přísné podmínky, ke kterým Česká národní banka přistoupila těsně před úderem koronavirové krize a které z půjček na bydlení udělaly pro mnohé lidi něco naprosto nedosažitelného.
Konkrétně se poměr výše hypotéky a hodnoty nemovitosti má snížit na osmdesát procent. Zavede se také maximální podíl splátky na měsíčním příjmu, což je pro mnohé velice omezující zjištění.
Změní se také DTI a DSTI
Z dosavadních informací vyplývá, že dojde také ke změně hodnot DTI a DSTI. Limit ukazatele DTI se má vyjádřit v násobcích čistého ročního příjmu, limit DSTI (čili poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým příjmem) má být rovný 45 procentům.
V obou případech se jedná o nemilé zjištění. Není tomu totiž tak dávno, co banky přestaly limity brát v potaz, Česká národní banka tehdy zkrátka uvolnila uzdu. Nyní však začíná opět přitahovat, což může mít negativní dopad i na aktuální množství poskytnutých úvěrů. Najednou ne všichni žadatelé mohou procházet příjmově nově stanovenými podmínkami.
Zavedení zmiňovaného by tedy mělo dopad prakticky na všechny, kdo hypotéky čerpají nebo chtějí čerpat. Zatímco prvním zmíněným by se mohlo zkomplikovat třeba povolování finančních prostředků při stavbě nemovitosti, druhá skupina by na půjčku na bydlení vlastně nemusela vůbec dosáhnout.