Kurzy měn se neustále mění, kalkulačka měn je prakticky neustále v pohotovosti pro ty, kteří by si jednoho krásného dne chtěli vyměnit české koruny nebo jinou měnu za výhodnější. Dříve se však nějaké směňování peněz zrovna neřešilo. Peníze byly trochu jiné podoby, než jakou známe dnes. A jelikož jsou dnes něčím, bez čeho nemůžeme existovat, pojďme se na to nejzajímavější ze světa peněz podívat.
Nejstarší australské bankovky
Dokázali byste odhadnout, jak či proč vznikly první australské bankovky? Pokud bychom měli putovat do historie, řekli bychom, že se tak stalo v dobách zlaté horečky. V té době totiž vznikaly australské banky.
Právě do tohoto času se datují první, respektive nejstarší australské bankovky. Mezi tehdejšími obyvateli se staly velmi oblíbenými, protože ses nimi lépe manipulovalo než se zlatem, které bylo těžké a které nebylo ani tak snadné ukrýt před případnými zloději.
Habsburská monarchie a Etiopie
Věděli byste říct, co mají společného habsburská monarchie a Etiopie? Za dob císařovny Marie Terezie docházelo běžně k obchodům mezi dvěma zeměmi. I to je ostatně důvod, proč se naše mince nachází (možná ještě dodnes) v Etiopii, respektive jsou zde možná v oběhu, i když už třeba neplatí.
Konkrétně se jedná o takzvané levantské tolary, které byly zmiňovanou panovnicí emitovány. Pokud byste chtěli tento typ tolaru vidět, k vidění je na řadě zámcích nebo ve sbírkách vášnivých sběratelů.
Všude plno mincoven
Za vznikem mincí stojí mincovny, kde se tyto kovové plíšky zvané „platidla” razily. Řada těchto mincoven se nachází dokonce i v antickém městě Apollonii, které bychom dnes našli na území dnešní Albánie. Jen málokdo ví, že toto město bylo založeno řeckými osadníky.
Mincovny, které zde fungovaly, vyrážely třeba takové mince, které se později dostaly až do oblastí v povodí Dunaje.